Súkromná základná škola s materskou školou Borinská 23, Bratislava - Lamač

Čarodejník z krajiny OZ

Pred vianočnými prázdninami sme sa priviedli do vianočnej nálady každoročným divadielkom, teda besiedkou. Dej tej tohtoročnej sa odohrával v Kansase, ale aj v čudesnej krajine s názvom Oz. Hlavná postava Dorotka nás v klasickom americkom príbehu Čarodejník z krajiny Oz spolu so svojim psíkom Totom presvedčila, že niet na svete lepšieho miesta, než je domov. Po predstavení, ktoré sa veľmi páčilo nielen nám aktérom, ale aj divákom – rodičom, sme sa s nimi pozhovárali a občerstvili na príjemnom pobesiedkovom stretnutí. Deti predávali dokonca vlastnoručne vyrobené vianočné pohľadnice a domov sme odchádzali plní pravého vianočného ducha.

Komentáre (1) 20.01.2010. 09:49

Adventné dielne

Tak, a je tu čas Vianoc. Čas adventu, teda čas, ktorý netrpezlivo očakávame do príchodu Vianoc. Hlavne my deti. A tak, ako si tento čas skrátiť, alebo ho prinútiť, aby rýchlejšie plynul? My v škôlke sme na to prišli. Vo štvrtok, 10.12.09, popoludní, sme pozvali našich rodičov na adventné dielne. Trieda sa razom premenila na maličké zákutia. V každom z nich sa to hmýrilo rodičmi a deťmi, ktoré si vyrábali ikebany z ihličia, alebo ozdobovali perníčky. Niektoré si chceli vyzdobiť domovy anjelmi a hviezdami z papiera. Iné len tak postávali, chutnali či privoniavali k vianočným oblátkam, ktoré nám prišiel piecť Danielkin dedko. Jááj to bola dobrota ! A opäť plní zážitkov a milých prekvapení, ktoré sme si sami pripravili, sme sa vracali do svojich domovov.
A Vianoce môžu prísť !!!

Komentáre (1) 10.12.2009. 00:08

Novembrová diskusia s rodičmi

V utorok 24. novembra sa uskutočnilo druhé stretnutie rodičov, pedagógov, „zvedavcov“ a priaznivcov Montessori pedagogiky. Na začiatok sme sa zamerali na „cvičenie ticha“ s príjemnou hudbou - akým prínosom môže byť pre dieťa i celý kolektív detí vrátane pedagóga. Objektom nášho sústredenia boli gaštany a rôzne činnosti s nimi, do ktorých sme zapojili zrak, hmat, pamäť, slovný opis, priestorové vyjadrenie, interakciu a pod.

Aktivitami, ktoré nasledovali po cvičení ticha, sme mohli spoznať a zažiť, ako prebieha proces učenia v montessori pedagogike. Rozprávali sme sa o princípoch pripraveného prostredia, slobody v rámci hraníc, trojstupňovej metóde poznávania a trvalosti získavania poznatkov.Jedným zo spôsobov, ako umožniť deťom trvalosť získaných vedomostí, je fakt, že deti sa stretajú a pracujú s rovnakým materiálom v materskej škole ako v základnej škole od prvej po deviatu triedu. Ako takýto materiál, prínosný pre všetky vekové skupiny, môže vyzerať a ako s ním pracujú deti v rôznom veku, to sme mali možnosť spoznať na trinomickej kocke, ktorú deti využívajú najmä na rozvoj matematickej predstavivosti vo všetkých vekových kategóriách. Hanka, pani učiteľka druhého trojročia, nám na základe rozprávky ukázala množstvo možností hry s kockou a zároveň „hravé odvodenia“ rôznych matematických vzorcov a pravidiel. Učitelia pridali svoje zaujímavé skúsenosti z pozorovania žiakov pracujúcich s týmto materiálom. Kocku si mohli vyskúšať i rodičia.
Po prestávke sme sa v diskusnom fóre zaoberali možnosťami zapájania sa rodičov do školského procesu priamo medzi školákmi (resp. škôlkarmi) formou prezentácie svojej zaujímavej profesie, záujmov či iných činností, ktoré by mohli deti zážitkovou formou obohatiť.
Diskutovali sme o spôsobe ranného „vítania“ detí v MŠ a o odovzdávaní informácií medzi pedagógmi a rodičmi na konci dňa, aby mal rodič lepšiu spätnú väzbu o tom, čo dieťa v daný deň zažilo, čím sa zaoberalo a pod. Načrtli sa nové možnosti, o ktorých bude vedenie MŠ čoskoro rodičov informovať. Zároveň sme sa zamýšľali, prečo sa na seminároch a diskusných fórach zúčastňuje len zlomok rodičov, z čoho môže pravdepodobne plynúť ich nezáujem a ako stretnutia zatraktívniť.
Najbližšie stretnutie sa uskutoční v utorok 12. januára 2010 (čas sa upresní). Podnety na témy do diskusie, otázky a reakcie môžete posielať na info@montessori.sk.

-mjť-

Komentáre (0) 04.12.2009. 11:12

Noc v škole 09

Vo štvrtok 26. novembra sme si, deti aj učitelia, priniesli do školy okrem iných každodenných vecí aj spacáky, karimatky, pyžamá a zubné kefky. Po vyučovaní nás totiž nečakal ako po iné dni školský klub a odchod domov ale ping-pongový a drevinkový turnaj, vianočné dielne, akadémia a nakoniec to, na čo sme sa tešili najviac – spanie v škole! Tohtoročná noc v škole sa líšila od minuloročnej v tom, že vianočných dielní sa zúčastnili aj rodičia – či už ako pomocníci svojich ratolestí, alebo ako aktívni „umelci“, ktorí nás naučili nejakej tvorivej činnosti. Po skončení náročných ale krásnych aktivít sme sa zaslúžene navečerali a mohla začať akadémia. Na nej nám žiaci predviedli, čomu sa venujú, čo dokážu a my ostatní sme sa nadchýňali ich talentom a tešili sa, že u nás rastú také šikovné deti. Zaspali sme unavení, ale nadšení z celého dňa a plne pripravení na adventné obdobie.

Komentáre (0) 01.12.2009. 00:20

Bábätko v MŠ

V piatok 13.11.09 sme sa mimoriadne tešili na našu elipsu /je to miesto a čas, kedy sa stretávame všetci škôlkari a o niečom zaujímavom sa rozprávame, alebo sa spolu hráme/.
Vedeli sme, že k nám má prísť na návštevu mamička Maťka s bábätkom, Johankou. Všetci sme už bábätko videli, ale pocit, že ho budeme mať v takej blízkosti a budeme sa ho môcť aj dotknúť, bol pre nás obzvlášť príjemný. Tichúčko sme si posadali, aby sme Johanku nevyplašili. Práve sa v kočiariku zobudila. Poobzerala si nás všetkých, a potom sa už cítila medzi nami ako doma.
Mamičke Maťke sme kládli množstvo otázok o Johanke a ona nám s ochotou na ne odpovedala. Spestrením pre nás boli aj fotografie a obrázky z prístroja, ktorý bäbätko nasnímal ešte v Maťkinom brušku. A tak sme hádali a pátrali, kde na obrázku sú nôžky či hlavička. Zaujalo nás aj množstvo potrebných vecí pre bábätko, ako sú plienky, fľaša na mliečko či čajík, malé topánočky a oblečenie, ktoré sa nám zdalo ako pre bábiku. Ani sa nám nechcelo veriť, že pred nedávnom sme aj my takúto veľkosť oblečenia nosili. S Johankou sme sa potešili, pohladkali sme ju po hlavičke /poctivo všetci/ a ona nás za to odmenila svojim úsmevom. Bol to pekný zážitok s malým bábätkom a jeho mamičkou.

Komentáre (1) 13.11.2009. 00:06

Lampiónový sprievod

Celý týždeň pred 4. novembrom sme všetci v škôlke pracovali ako včielky. A viete na čom?
Vyrábali sme si svoje lampióny. Žiarili pestrými farbami a krásnu kresbu listov sme na nich mohli pozorovať najmä vtedy, keď sme dovnútra umiestnili sviečku a zapálili sme ju. Lampión sa veselo pohojdával na bambusovej paličke a bol pripravený na sprievod. A konečne tu bol deň, v ktorý sme mali sprievod naplánovaný. I keď celý deň vonku pršalo, nás to neodradilo. Poobede sme si prichystali lampióny a po chutnom olovrante sme vypochodovali do sprievodu. Nezbeda dáždik nás však prinútil uchýliť sa pod strom pred škôlkou, pretože kvapky dažďa padali na zem v takom množstve, že sme sa báli, aby nám lampióny nezmokli. Zaspievali sme si s rodičmi pesničku “Moje malé svetielko...” . I keď náš sprievod netrval dlho, mali sme z neho veľkú radosť. Lampióny sme si odniesli domov a poniektorí s nimi pochodovali ešte aj v ďalšie dni po Lamači.

DK

Komentáre (1) 05.11.2009. 10:20

Jesenné dielne

Prišla krásna farebná jeseň a my sme si ju chceli užiť aj u nás v škôlke.  V stredu 28.10.09 popoludní sa naša škôlka  premenila na tvorivé dielne jesene.
Všetci sme sa veľmi tešili. Len čo sme sa naolovrantovali, a tí menší povstávali z postieľok, začali prichádzať rodičia. So svojimi ratolesťami si mohli povyrábať z darov jesennej prírody milé drobnosti. Či už to boli maľované šišky alebo maličké zvieratká zo žaľuďov a šiškových lupienkov... Pani učiteľky nám s ochotou pomáhali a ponúkali materiál, ktorý bol potrebný k tej-ktorej aktivite. Tých menších prilákalo otláčanie namaľovaných listov na veľký strom, pripravený na tvrdom výkrese. Najväčší úspech však malo vytváranie zvieratiek a rôznych predmetov (ako napr. rakety, autá...) zo zeleniny a ovocia. Krájanie a šúpanie nemalo konca kraja a nikto sa nedal zahanbiť.

Čítaj... Komentáre (0) 29.10.2009. 10:18

Kontakty

 

Infonews 2017

Infonews 01/2017

Infonews 02/2017

Infonews 03/2017

 

 

Telefonické kontakty:

v čase od 7.30 do 16.00h môžete volať na sekretariát školy 0911 542 039

ZŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do školského klubu  0911 649 462

MŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do modrej herne 0911 542 035

                                                                                  do fialovej herne  0911 542 026

                                                                                  do malej triedy     0944 662 517

| WEB & More 2007. Design A.I.S. 2011