Súkromná základná škola s materskou školou Borinská 23, Bratislava - Lamač

Zvieracia návšteva

V stredu 10.11. nás prišli pozrieť zvierací kamaráti. Po stole sa nám prechádzali ježkovia, ktorí sa nás ani veľmi nebáli a mohli sme ich pohladkať. Takisto prišli dve jašteričky, no len u jednej sme vyskúšali, aká je na dotyk. Druhá bola ešte neskúsená v návštevách škôlok. Predviedli sa nám aj veľmi rýchle a obratné potkany. Veľmi nás zaujali zástupcovia zo sveta hmyzu, ktorí sa vedia presvedčivo maskovať – pakobylka, listovka a „tancovka“ – zabudli sme pravé meno, ale toto naše vystihuje hmyz, ktorý sa stále pokyvkáva, akoby tancoval.

Komentáre (0) 01.01.2011. 09:55

Deň toho, čo mám rád 1

3. november sa v našej škôlke niesol v duchu „toho, čo máme radi“. Každý si mohol niečo také priniesť so sebou a počas celého dňa sa s tým hrať. Na elipse takmer každý ukázal svoju obľúbenú vec ostatným a čo - to o nej prezdradil. Tak sme videli rôzne plyšáky, autá na diaľkové ovládanie, bábiky, zaujímavé knižky, ale aj živé pieskomily. Dozvedeli sme sa, kto má čo najradšej a s čím sa často doma hráva.

Komentáre (0) 01.01.2011. 07:48

Výlet do lesa

Aj toho roku sme sa vybrali preskúmať, ako vyzerá les v jeseni. Naše nohy museli zvládnuť dlhú trasu a všetkým sa to podarilo. Hoci bolo v tento deň dosť chladno, na cestu nám príjemne svietilo slniečko a v jeho odraze sa ukázali krásne sfarbené listy. Keď sme sa nimi brodili, všimli sme si, že najviac je javorových, dubových a bukových. Na jednej lúčke s posedením nám veľmi chutila pripravená desiata a páčila sa nám spoločná naháňačka. Vyšantení a príjemne unavení sme sa potom vrátili do škôlky.

Komentáre (0) 01.01.2011. 06:53

Montessori v TV Lux

Milí rodičia a priatelia pedagogiky Marie Montessori,
TV LUX vysielala 13. septembra 2010 publicistickú reláciu na tému Pedagogika Marie Montessori. V relácii odzneli základné informácie o talianskej lekárke, vedkyni M. Montessori, princípy pedagogiky, výsledky jej pozorovania, práca so špeciálnymi materiálmi, program a atmosféra montessori škôl... Zároveň sú použité dokrútky výpovedí detí, rodičov montessori školy, ukážka procesu bežného dňa v Súkromnej ZŠ s MŠ v BA-Lamači, fotografie a materiály používané vo vyučovaní. Na otázky moderátorky a divákov odpovedala Zuzana Jurčová (pôsobí na katedre pedagogiky), Veronika Ščepánková - pôsobí v SZŠ s MŠ v Bratislave-Lamači a oteckovia Jozef Dobrík a Rasťo Geschwandtner.

Reláciu si môžete kedykoľvek pozrieť v archíve Tv Lux na adrese:
http://www.tvlux.sk/archiv/play/2861

Komentáre (0) 02.11.2010. 00:10

Hurá do telky!

Naši novinári (alias návštevníci novinárskeho krúžku) sa po adrenalínových dobrodružstvách s diktafónom, kamerou a „foťákom“ v teréne okolia školy vybrali 26. októbra ešte o kúsok ďalej – a to rovno do „telky“. Na začiatok sme sa v zasadačke Tv Lux rozprávali o rozdelení médií, funkcii a poslaní televízie (v čom je „telka“ fajn, v čom nám môže uškodiť), o piktogramoch, ktoré označujú vhodnosť/nevhodnosť televíznych obsahov pre deti i o tom, koľko času (neraz zbytočne) venujeme sledovaniu televízie, o práci v televízii a televíznych povolaniach.

Čítaj... Komentáre (0) 02.11.2010. 00:10

Semináre o M. Montessori pre materské centrá

14. októbra sme prijali pozvanie medzi maminy (aj oteckov), ktorí si užívajú so svojimi ratolesťami materskú dovolenku v Materskom centre Macko v Bratislave-Dúbravke. Nadviazali sme na májové stretnutie a opäť sme priniesli okrem informácií o M. Montessori aj „Montessori materiály“, ktoré pritiahli i niekoľkomesačných účastníkov prednášky. Pomedzi hru detí sme rodičov oboznámili s osobnosťou M. Montessori a základnými princípmi Montessori pedagogiky, rozprávali sme sa o senzitívnych obdobiach a skúsenostiach s touto pedagogikou najmä pri výchove detí do 3 rokov... Ukázali sme si množstvo materiálov a aktivít, ktoré môžeme dieťaťu vzhľadom na jeho senzitívne obdobie ponúknuť a pripraviť doma alebo na výletoch (materiály z oblasti praktického života, aktivity podporujúce vývoj motoriky, zmyslového vnímania, osvojovania si štruktúr, celkovej samostatnosti dieťaťa a pod.).

Čítaj... Komentáre (1) 02.11.2010. 00:02

Naša záhradka

Už ste to počuli? Alebo videli? Na našom dvore je konečne záhradka! Začali sme na nej pracovať v priebehu septembra. Za pomoci dospelých – aj starých rodičov a rodičov – sme pripravili pôdu na sadenie a zasadili prvé rastlinky. Svoje hriadky tu majú jahôdky, kaleráb, pribudli aj nejaké kríky či ďalšie liečivé bylinky. Takisto sme vytvárali záhony kvetiniek, zatiaľ len cibuliek, ktoré dúfame, že nás na jar a v lete budú obveseľovať. Momentálne nás tešia chryzantémy. V októbri sme pracovali hlavne na oplotení našich záhonov palisádami, ktoré nám láskavo dodali Danielkini rodičia.

Čítaj... Komentáre (1) 01.11.2010. 21:06

| WEB & More 2007. Design A.I.S. 2011