Súkromná základná škola s materskou školou Borinská 23, Bratislava - Lamač

Semináre o M. Montessori pre materské centrá

14. októbra sme prijali pozvanie medzi maminy (aj oteckov), ktorí si užívajú so svojimi ratolesťami materskú dovolenku v Materskom centre Macko v Bratislave-Dúbravke. Nadviazali sme na májové stretnutie a opäť sme priniesli okrem informácií o M. Montessori aj „Montessori materiály“, ktoré pritiahli i niekoľkomesačných účastníkov prednášky. Pomedzi hru detí sme rodičov oboznámili s osobnosťou M. Montessori a základnými princípmi Montessori pedagogiky, rozprávali sme sa o senzitívnych obdobiach a skúsenostiach s touto pedagogikou najmä pri výchove detí do 3 rokov... Ukázali sme si množstvo materiálov a aktivít, ktoré môžeme dieťaťu vzhľadom na jeho senzitívne obdobie ponúknuť a pripraviť doma alebo na výletoch (materiály z oblasti praktického života, aktivity podporujúce vývoj motoriky, zmyslového vnímania, osvojovania si štruktúr, celkovej samostatnosti dieťaťa a pod.).

Čítaj... Komentáre (1) 02.11.2010. 00:02

Naša záhradka

Už ste to počuli? Alebo videli? Na našom dvore je konečne záhradka! Začali sme na nej pracovať v priebehu septembra. Za pomoci dospelých – aj starých rodičov a rodičov – sme pripravili pôdu na sadenie a zasadili prvé rastlinky. Svoje hriadky tu majú jahôdky, kaleráb, pribudli aj nejaké kríky či ďalšie liečivé bylinky. Takisto sme vytvárali záhony kvetiniek, zatiaľ len cibuliek, ktoré dúfame, že nás na jar a v lete budú obveseľovať. Momentálne nás tešia chryzantémy. V októbri sme pracovali hlavne na oplotení našich záhonov palisádami, ktoré nám láskavo dodali Danielkini rodičia.

Čítaj... Komentáre (2) 01.11.2010. 21:06

Jesenné dielne v MŠ

V stredu, 13.10.2010, sa k nám do škôlky nasťahovala jeseň v podobe jesenných dielní. Už od rána sme sa tešili, že k nám hneď po olovrante prídu naše maminy, ockovia, staré mamy i starí otcovia. Naša škôlka sa razom zmenila na miestnosť plnú jesenných farieb a vôní. Deti si mohli pri stolíkoch vyrábať postavičky, zvieratká ba i kvety zo zeleniny, z ovocia si mohli urobiť ovocné špajdličky a ovocné tanieriky, kde v podobe tváričky na nich čakali oči z hrozna, nos z banánu, ústa z jablka a kučeravé vlasy z ozdobnej petržlenovej vňate. Tiež maľovanie a odtláčanie listov bolo pre deti lákavou aktivitou. Dievčatá sa potešili voňavým náramkom a náhrdelníkom z čerstvých šípok a všetci si chceli ešte vyrobiť zopár postavičiek a zvieratiek z gaštanov. Príjemnú atmosféru dotvárala aj vôňa a chuť čerstvo pečených zemiakov, na ktorých sme si pochutili.

Čítaj... Komentáre (0) 25.10.2010. 20:56

Púšťanie šarkanov na Sandbergu

Aj toho roku sme pozorovali, že s návratom do škôlky sa mení počasie, padajú listy zo stromov a čoraz častejšie a silnejšie fúka vietor. Tak sme sa 8.10. 2010 vybrali do Devínskej Novej Vsi k zaujímavému vrchu Sandbergu. Na neďalekom kopčeku sme vytiahli svojich šarkanov – kúpených i vyrobených – a testovali sme ich zdatnosť vo vetre. Ten bol spočiatku naozaj mohutný a jedného šarkana nám odvial zrejme až do Rakúska. Inak nás v tento deň veľmi potešilo počasie, príjemne sa vyjasnilo, dokonca aj vietor postupne ustal. Vybrali sme sa teda na prieskum okolia. Zastavili sme sa pri zaujímavom „pieskovom vrchu“, kde sa našli rôzne zaujímavé pozostatky z dávnych čias, keď tu bolo ešte more.

Čítaj... Komentáre (0) 24.10.2010. 21:06

Koníky v MŠ

V stredu 29.9. sme mali na našom dvore výnimočnú návštevu. V sprievode uja a tety k nám zavítali dva poníky z Vrakune, aby sme si aspoň takto v malom mohli vyskúšať jazdenie. Túto príležitosť väčšina z nás nadšene využila. Okružné jazdy po dvore boli veľmi príjemné. V sedle sa nám páčilo, hoci nasadanie a zosadanie nebolo vždy úplne jednoduché. Za odmenu sme koníkom ponúkli prinesené maškrty – sušený chlebík, jabĺčka či mrkvu. A oni ich veľmi radi schrúmali.

Čítaj... Komentáre (2) 20.10.2010. 20:57

Začiatok škol. roka 2010

V utorok 2. septembra sme sa opäť zišli (aspoň tí, ktorí ešte nedovolenkovali) a rozbehli nový školský rok. Na "modrom koberci", ako voláme našu najväčšiu spoločenskú miestnosť, sme sa pomestili všetci - žiaci, rodičia, učitelia - vrátane tých nových, ktorých sme si predstavili (Mária, Linda, Ajka). Po úvodných organizačných informáciách zriaďovateľa školy Ivana Juráša a riaditeľa školy Jordána Jokela, panie učiteľky z oboch trojročí privítali "svojich" študentíkov a obdarovali ich špeciálnym Montessori tričkom s logom školy. Prváci absolvovali slávnostné pasovanie za žiakov našej školy vďaka veľkej drevenej ceruze, ktorú spolu s čarovným príbehom priniesla z kysuckých lesov zakladateľka školy Soňa Bobeková.

Čítaj... Komentáre (3) 22.09.2010. 13:29

Upozornenie

Jednou z najvzácnejších hodnôt, ktorú ctíme v našej základnej a materskej škole, je sloboda. Týka sa to samozrejme aj filozofie a viery. Súčasťou Montessori pedagogiky nie je žiadna náboženská doktrína. Ak sa stretnete s informáciami, že Montessori pedagogika alebo naša Súkromná základná škola s materskou školou je spojená s akoukoľvek cirkvou, náboženským zoskupením, sektou alebo presadzuje vo výchovno - vzdelávacom procese nejakú konkrétnu filozofickú doktrínu, tieto informácie sú nepravdivé. Ak by ste mali v tejto súvislosti akékoľvek otázky, neváhajte sa na nás obrátiť. Budeme radi, keď sa na vlastné oči presvedčíte, ako to u nás naozaj je.

Ivan Juráš, zriadovateľ SZŠ s MŠ

Kontakty

 

Infonews 2017

Infonews 01/2017

Infonews 02/2017

Infonews 03/2017

 

 

Telefonické kontakty:

v čase od 7.30 do 16.00h môžete volať na sekretariát školy 0911 542 039

ZŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do školského klubu  0911 649 462

MŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do modrej herne 0911 542 035

                                                                                  do fialovej herne  0911 542 026

                                                                                  do malej triedy     0944 662 517

| WEB & More 2007. Design A.I.S. 2011