Súkromná základná škola s materskou školou Borinská 23, Bratislava - Lamač

Výprava do stredoveku

11.11. sme sa vybrali do Detského múzea pozrieť, ako to asi vyzeralo v stredoveku. Tety lektorky sa nás snažili uviesť do dávnej doby, ktorú dnes voláme stredovek. Prezreli sme si stredovekú kuchyňu a obliekli si dobové šaty. Zistili sme, že pri stavbách obrovských katedrál ľudia používali kladku a vyskúšali sme si, ako funguje. Na názornej mape sme si ukazovali a skúšali ako prebiehal v stredoveku (výmenný) obchod. Na záver (niektorí aj na začiatok) sme si vyrobili erby ako stredovekí rytieri.

Komentáre (1) 01.01.2011. 10:57

Zvieracia návšteva

V stredu 10.11. nás prišli pozrieť zvierací kamaráti. Po stole sa nám prechádzali ježkovia, ktorí sa nás ani veľmi nebáli a mohli sme ich pohladkať. Takisto prišli dve jašteričky, no len u jednej sme vyskúšali, aká je na dotyk. Druhá bola ešte neskúsená v návštevách škôlok. Predviedli sa nám aj veľmi rýchle a obratné potkany. Veľmi nás zaujali zástupcovia zo sveta hmyzu, ktorí sa vedia presvedčivo maskovať – pakobylka, listovka a „tancovka“ – zabudli sme pravé meno, ale toto naše vystihuje hmyz, ktorý sa stále pokyvkáva, akoby tancoval.

Komentáre (0) 01.01.2011. 09:55

Deň toho, čo mám rád 1

3. november sa v našej škôlke niesol v duchu „toho, čo máme radi“. Každý si mohol niečo také priniesť so sebou a počas celého dňa sa s tým hrať. Na elipse takmer každý ukázal svoju obľúbenú vec ostatným a čo - to o nej prezdradil. Tak sme videli rôzne plyšáky, autá na diaľkové ovládanie, bábiky, zaujímavé knižky, ale aj živé pieskomily. Dozvedeli sme sa, kto má čo najradšej a s čím sa často doma hráva.

Komentáre (0) 01.01.2011. 07:48

Výlet do lesa

Aj toho roku sme sa vybrali preskúmať, ako vyzerá les v jeseni. Naše nohy museli zvládnuť dlhú trasu a všetkým sa to podarilo. Hoci bolo v tento deň dosť chladno, na cestu nám príjemne svietilo slniečko a v jeho odraze sa ukázali krásne sfarbené listy. Keď sme sa nimi brodili, všimli sme si, že najviac je javorových, dubových a bukových. Na jednej lúčke s posedením nám veľmi chutila pripravená desiata a páčila sa nám spoločná naháňačka. Vyšantení a príjemne unavení sme sa potom vrátili do škôlky.

Komentáre (0) 01.01.2011. 06:53

Montessori v TV Lux

Milí rodičia a priatelia pedagogiky Marie Montessori,
TV LUX vysielala 13. septembra 2010 publicistickú reláciu na tému Pedagogika Marie Montessori. V relácii odzneli základné informácie o talianskej lekárke, vedkyni M. Montessori, princípy pedagogiky, výsledky jej pozorovania, práca so špeciálnymi materiálmi, program a atmosféra montessori škôl... Zároveň sú použité dokrútky výpovedí detí, rodičov montessori školy, ukážka procesu bežného dňa v Súkromnej ZŠ s MŠ v BA-Lamači, fotografie a materiály používané vo vyučovaní. Na otázky moderátorky a divákov odpovedala Zuzana Jurčová (pôsobí na katedre pedagogiky), Veronika Ščepánková - pôsobí v SZŠ s MŠ v Bratislave-Lamači a oteckovia Jozef Dobrík a Rasťo Geschwandtner.

Reláciu si môžete kedykoľvek pozrieť v archíve Tv Lux na adrese:
http://www.tvlux.sk/archiv/play/2861

Komentáre (0) 02.11.2010. 00:10

Hurá do telky!

Naši novinári (alias návštevníci novinárskeho krúžku) sa po adrenalínových dobrodružstvách s diktafónom, kamerou a „foťákom“ v teréne okolia školy vybrali 26. októbra ešte o kúsok ďalej – a to rovno do „telky“. Na začiatok sme sa v zasadačke Tv Lux rozprávali o rozdelení médií, funkcii a poslaní televízie (v čom je „telka“ fajn, v čom nám môže uškodiť), o piktogramoch, ktoré označujú vhodnosť/nevhodnosť televíznych obsahov pre deti i o tom, koľko času (neraz zbytočne) venujeme sledovaniu televízie, o práci v televízii a televíznych povolaniach.

Čítaj... Komentáre (1) 02.11.2010. 00:10

Semináre o M. Montessori pre materské centrá

14. októbra sme prijali pozvanie medzi maminy (aj oteckov), ktorí si užívajú so svojimi ratolesťami materskú dovolenku v Materskom centre Macko v Bratislave-Dúbravke. Nadviazali sme na májové stretnutie a opäť sme priniesli okrem informácií o M. Montessori aj „Montessori materiály“, ktoré pritiahli i niekoľkomesačných účastníkov prednášky. Pomedzi hru detí sme rodičov oboznámili s osobnosťou M. Montessori a základnými princípmi Montessori pedagogiky, rozprávali sme sa o senzitívnych obdobiach a skúsenostiach s touto pedagogikou najmä pri výchove detí do 3 rokov... Ukázali sme si množstvo materiálov a aktivít, ktoré môžeme dieťaťu vzhľadom na jeho senzitívne obdobie ponúknuť a pripraviť doma alebo na výletoch (materiály z oblasti praktického života, aktivity podporujúce vývoj motoriky, zmyslového vnímania, osvojovania si štruktúr, celkovej samostatnosti dieťaťa a pod.).

Čítaj... Komentáre (1) 02.11.2010. 00:02

Kontakty na MŠ a ZŠ

Telefonické kontakty:

v čase od 7.30 do 16.00h môžete volať na sekretariát školy 0911 542 039

ZŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do školského klubu  0911 649 462

MŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do modrej herne 0911 542 035

                                                                                  do fialovej herne  0911 542 026

                                                                                  do malej triedy     0944 662 517

| WEB & More 2007. Design A.I.S. 2011