Súkromná základná škola s materskou školou Borinská 23, Bratislava - Lamač

Výlet do lesa

Aj toho roku sme sa vybrali preskúmať, ako vyzerá les v jeseni. Naše nohy museli zvládnuť dlhú trasu a všetkým sa to podarilo. Hoci bolo v tento deň dosť chladno, na cestu nám príjemne svietilo slniečko a v jeho odraze sa ukázali krásne sfarbené listy. Keď sme sa nimi brodili, všimli sme si, že najviac je javorových, dubových a bukových. Na jednej lúčke s posedením nám veľmi chutila pripravená desiata a páčila sa nám spoločná naháňačka. Vyšantení a príjemne unavení sme sa potom vrátili do škôlky.

Komentáre (0) 01.01.2011. 06:53

Montessori v TV Lux

Milí rodičia a priatelia pedagogiky Marie Montessori,
TV LUX vysielala 13. septembra 2010 publicistickú reláciu na tému Pedagogika Marie Montessori. V relácii odzneli základné informácie o talianskej lekárke, vedkyni M. Montessori, princípy pedagogiky, výsledky jej pozorovania, práca so špeciálnymi materiálmi, program a atmosféra montessori škôl... Zároveň sú použité dokrútky výpovedí detí, rodičov montessori školy, ukážka procesu bežného dňa v Súkromnej ZŠ s MŠ v BA-Lamači, fotografie a materiály používané vo vyučovaní. Na otázky moderátorky a divákov odpovedala Zuzana Jurčová (pôsobí na katedre pedagogiky), Veronika Ščepánková - pôsobí v SZŠ s MŠ v Bratislave-Lamači a oteckovia Jozef Dobrík a Rasťo Geschwandtner.

Reláciu si môžete kedykoľvek pozrieť v archíve Tv Lux na adrese:
http://www.tvlux.sk/archiv/play/2861

Komentáre (0) 02.11.2010. 00:10

Hurá do telky!

Naši novinári (alias návštevníci novinárskeho krúžku) sa po adrenalínových dobrodružstvách s diktafónom, kamerou a „foťákom“ v teréne okolia školy vybrali 26. októbra ešte o kúsok ďalej – a to rovno do „telky“. Na začiatok sme sa v zasadačke Tv Lux rozprávali o rozdelení médií, funkcii a poslaní televízie (v čom je „telka“ fajn, v čom nám môže uškodiť), o piktogramoch, ktoré označujú vhodnosť/nevhodnosť televíznych obsahov pre deti i o tom, koľko času (neraz zbytočne) venujeme sledovaniu televízie, o práci v televízii a televíznych povolaniach.

Čítaj... Komentáre (1) 02.11.2010. 00:10

Semináre o M. Montessori pre materské centrá

14. októbra sme prijali pozvanie medzi maminy (aj oteckov), ktorí si užívajú so svojimi ratolesťami materskú dovolenku v Materskom centre Macko v Bratislave-Dúbravke. Nadviazali sme na májové stretnutie a opäť sme priniesli okrem informácií o M. Montessori aj „Montessori materiály“, ktoré pritiahli i niekoľkomesačných účastníkov prednášky. Pomedzi hru detí sme rodičov oboznámili s osobnosťou M. Montessori a základnými princípmi Montessori pedagogiky, rozprávali sme sa o senzitívnych obdobiach a skúsenostiach s touto pedagogikou najmä pri výchove detí do 3 rokov... Ukázali sme si množstvo materiálov a aktivít, ktoré môžeme dieťaťu vzhľadom na jeho senzitívne obdobie ponúknuť a pripraviť doma alebo na výletoch (materiály z oblasti praktického života, aktivity podporujúce vývoj motoriky, zmyslového vnímania, osvojovania si štruktúr, celkovej samostatnosti dieťaťa a pod.).

Čítaj... Komentáre (1) 02.11.2010. 00:02

Naša záhradka

Už ste to počuli? Alebo videli? Na našom dvore je konečne záhradka! Začali sme na nej pracovať v priebehu septembra. Za pomoci dospelých – aj starých rodičov a rodičov – sme pripravili pôdu na sadenie a zasadili prvé rastlinky. Svoje hriadky tu majú jahôdky, kaleráb, pribudli aj nejaké kríky či ďalšie liečivé bylinky. Takisto sme vytvárali záhony kvetiniek, zatiaľ len cibuliek, ktoré dúfame, že nás na jar a v lete budú obveseľovať. Momentálne nás tešia chryzantémy. V októbri sme pracovali hlavne na oplotení našich záhonov palisádami, ktoré nám láskavo dodali Danielkini rodičia.

Čítaj... Komentáre (2) 01.11.2010. 21:06

Jesenné dielne v MŠ

V stredu, 13.10.2010, sa k nám do škôlky nasťahovala jeseň v podobe jesenných dielní. Už od rána sme sa tešili, že k nám hneď po olovrante prídu naše maminy, ockovia, staré mamy i starí otcovia. Naša škôlka sa razom zmenila na miestnosť plnú jesenných farieb a vôní. Deti si mohli pri stolíkoch vyrábať postavičky, zvieratká ba i kvety zo zeleniny, z ovocia si mohli urobiť ovocné špajdličky a ovocné tanieriky, kde v podobe tváričky na nich čakali oči z hrozna, nos z banánu, ústa z jablka a kučeravé vlasy z ozdobnej petržlenovej vňate. Tiež maľovanie a odtláčanie listov bolo pre deti lákavou aktivitou. Dievčatá sa potešili voňavým náramkom a náhrdelníkom z čerstvých šípok a všetci si chceli ešte vyrobiť zopár postavičiek a zvieratiek z gaštanov. Príjemnú atmosféru dotvárala aj vôňa a chuť čerstvo pečených zemiakov, na ktorých sme si pochutili.

Čítaj... Komentáre (0) 25.10.2010. 20:56

Púšťanie šarkanov na Sandbergu

Aj toho roku sme pozorovali, že s návratom do škôlky sa mení počasie, padajú listy zo stromov a čoraz častejšie a silnejšie fúka vietor. Tak sme sa 8.10. 2010 vybrali do Devínskej Novej Vsi k zaujímavému vrchu Sandbergu. Na neďalekom kopčeku sme vytiahli svojich šarkanov – kúpených i vyrobených – a testovali sme ich zdatnosť vo vetre. Ten bol spočiatku naozaj mohutný a jedného šarkana nám odvial zrejme až do Rakúska. Inak nás v tento deň veľmi potešilo počasie, príjemne sa vyjasnilo, dokonca aj vietor postupne ustal. Vybrali sme sa teda na prieskum okolia. Zastavili sme sa pri zaujímavom „pieskovom vrchu“, kde sa našli rôzne zaujímavé pozostatky z dávnych čias, keď tu bolo ešte more.

Čítaj... Komentáre (0) 24.10.2010. 21:06

Kontakty na MŠ a ZŠ

Telefonické kontakty:

v čase od 7.30 do 16.00h môžete volať na sekretariát školy 0911 542 039

ZŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do školského klubu  0911 649 462

MŠ - v čase od 16.00 do 17.00h môžete volať do modrej herne 0911 542 035

                                                                                  do fialovej herne  0911 542 026

                                                                                  do malej triedy     0944 662 517

| WEB & More 2007. Design A.I.S. 2011