Súkromná základná škola s materskou školou Heyrovského 2, Bratislava - Lamač
Úvodná stránka · Program dňa · Program dňa v materskej škole

Program dňa v materskej škole

  • 7:00-9:45 h hra podľa výberu detí s didaktickým materiálom
  • desiata je individuálna, dieťa sa môže najesť, vtedy, keď je hladné (do 9:45h)
  • do 9:00h príchod (potom sa vchod zamyká)
  • 9:45-10:20 h elipsa
  • 10:20 -11:45 h pobyt vonku
  • 11:45 – 12:00 h angličtina pre deti od 2,5 – 5 rokov
  • 11:45 - 12:00 h alternatívna ponuka pre deti, ktoré nechcú ísť na angličtinu (čítanie rozprávky, rytmizovanie riekaniek, spievanie piesní a pod.)
  • 12:00-12:30 h obed
  • 12:30 -13:00 h príprava na oddychovanie
  • 13:00 – 14:30 h oddychovanie/predškolská výchova
  • od 14:30 h je pripravený olovrant
  • 15:00-16:45 h hry podľa výberu detí alebo podľa výberu detí záujmová činnosť (hudobno-dramatická, tanečná, varenie-pečenie)
  • 16:45-17:00 h upratovanie triedy, prezliekanie sa v šatni
  • 17:00 h MŠ sa zatvára

Ráno prichádzame do škôlky do 9:00, aby sme mali dostatok času na voľnú prácu. V tomto čase sa môžeme slobodne pohybovať v jednotlivých oddeleniach: praktický život – výtvarná, zmyslová oblasť – matematika, jazyk – kozmická a zvoliť si aktivitu podľa vlastného rozhodnutia. Pani učiteľky pritom sledujú naše senzitívne obdobia a pomáhajú nám, keď treba.
 


V PRAKTICKOM ŽIVOTE prelievame farebnú vodu, pinzetujeme a presýpame na mnoho spôsobov...

...ale tiež napríklad pomáhame s prípravou desiaty, ktorú každý papá, keď je hladný, najneskôr však do 9:40

 

V ZMYSLOVEJ OBLASTI si cibríme svoje zmysly, zdokonaľujeme sa v pojmoch dĺžky, hrúbky či výšky.

 

Pestrý a zaujímavý MATEMATICKÝ MATERIÁL nás zasväcuje do tajov čísel.

 

V JAZYKOVEJ OBLASTI sa oboznamujeme s písmenkami, slovami a pripravujeme sa na budúce čítanie a písanie. Materiál KOZMICKEJ výchovy nás učí všeličomu o vesmíre, zemi, prírode, človeku... 

 

O 9:45 sa zbiehame „na elipsu“. Je to naozajstná elipsa nalepená na koberci. Na elipse sa učíme chodiť pomaly a potichu a stále sústredene držíme niečo v obidvoch rukách – väčšinou podľa toho, o čom sa v ten týždeň rozprávame. Pritom nám hrá príjemná hudba. Takisto si tu zaspievame, zacvičíme, porozprávame sa... Počas elipsy sme rozdelení podľa veku – 3 – 4 roční sa stretávajú pri červenej elipse, 4 – 5 roční pri modrej elipse a 5 – 6 roční pri zelenej elipse. Jeden krát do týždňa sa stretneme všetci spolu a takisto pri výnimočných udalostiach, ako je napríklad oslava narodenín. 

 

No a po elipse sa ide konečne von, kde sa môžeme dosýtosti vyšantiť a kto chce, môže sa priučiť nejakým zručnostiam – obľúbené je jesenné hrabanie lístia. Na čerstvý vzduch chodíme za každého počasia, veď aj prechádzka v gumákoch a pršiplášťoch vie byť dobrodružná. 

 

Po pobyte vonku mávame každý deň angličtinu na dobrovoľnej báze.
A potom hurá na obed!

 

S plnými bruškami a po náročnom predpoludní si treba trochu oddýchnuť. Niektorí ideme do postieľok, kde si vypočujeme rozprávku a ak sme veľmi unavení, zaspíme. 

 

Predškoláci si tiež trošku oddýchnu v pohodlnej polohe na koberci pri počúvaní rozprávky. 

 

Potom začína približne polhodinová predškolská príprava zameraná na trénovanie grafomotoriky, lepšie spoznávanie písmen, číslic... alebo dvakrát za týždeň angličtina predškolákov.

 

 

 

Po skončení predškolskej prípravy sa opäť môžeme hrať s materiálmi, občas ideme hneď von, niečo vyrábame alebo sa rozprávame, spievame si či cvičíme a beháme. Niekoľkokrát do týždňa máme krúžky. V utorok tanečný s pani učiteľkou Peťkou, nepravidelne v pondelky literárno-dramatický s Bibianou a každý druhý štvrtok varenie-pečenie so Zuzkou.

16.01.2008. 20:28

| WEB & More 2007. Design A.I.S. 2011